Kratom: Původ z jihovýchodní Asie

Kratom: Původ z jihovýchodní Asie

Kratom, známý také jako Mitragyna speciosa, je tropický strom pocházející z jihovýchodní Asie. Přirozeně se vyskytuje v Thajsku, Malajsii, Indonésii, na Filipínách a dalších ostrovech. Domorodé obyvatelstvo ho používalo po staletí pro své léčivé a stimulační vlastnosti.

Listy kratomu obsahují více než 40 alkaloidů, z nichž nejznámější je mitragynin. Ten je zodpovědný za většinu účinků kratomu, které se liší v závislosti na dávce. V nízkých dávkách může kratom působit stimulačně a zvyšovat energii, zatímco ve vyšších dávkách má sedativní a analgetické účinky.

V zemích původu se kratom používá k léčbě různých obtíží, jako je únava, bolest, úzkost, deprese a závislost na opioidech. V posledních letech se kratom stal populárním i v západních zemích, kde je dostupný ve formě prášku, kapslí, tablet a extraktů.

Právní status kratomu se v jednotlivých zemích liší. V České republice je kratom legální a dostupný bez lékařského předpisu. V jiných zemích, jako je Thajsko, Austrálie a Polsko, je kratom zakázán.

Před užíváním kratomu je důležité se informovat o jeho účincích a rizicích. Kratom může interagovat s jinými léky a může mít závažné vedlejší účinky, pokud je užíván nesprávně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu