Kratom a chronická bolest: Potenciální pomocník, ale s riziky

Kratom a chronická bolest: Potenciální pomocník, ale s riziky

Kratom (Mitragyna speciosa) je tropická rostlina, jejíž listy se používají pro své léčivé vlastnosti. V posledních letech se kratom stává stále populárnější alternativou pro osoby trpící chronickou bolestí.

Účinné látky v kratomu, mitragynin a 7-hydroxymitragynin, interagují s opioidními receptory v mozku a míše, čímž tlumí vnímání bolesti. Kratom má také stimulační a antidepresivní účinky, které mohou dále zlepšovat kvalitu života pacientů s chronickou bolestí.

Ačkoliv kratom nabízí úlevu od bolesti, je důležité si uvědomit jeho potenciální rizika:

  • Závislost: Kratom má návykový potenciál a dlouhodobé užívání může vést k fyzické a psychické závislosti.
  • Vedlejší účinky: Mezi běžné nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, závratě, únava a zácpa. Ve vzácných případech může kratom způsobit i závažnější problémy, jako je srdeční arytmie a psychóza.
  • Právní status: Kratom je v České republice legální, ale jeho prodej a užívání je regulováno.

Před užíváním kratomu je nezbytné se poradit s lékařem, a to i v případě, že užíváte jiné léky. Lékař vám pomůže posoudit rizika a přínosy kratomu a doporučí vám vhodné dávkování.

Kratom může být pro osoby s chronickou bolestí potenciální alternativou k tradičním lékům proti bolesti. Je však důležité užívat ho zodpovědně a s vědomím jeho rizik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu